Karadağ Makina

Blog

Tornalama nedir?

Tornalama nedir?

Torna, bilgisayar kontrolü ile cnc tezgahlarında  gerçekleştirilen,  talaşlı imalatın en yaygın kullanılan işlemidir. İşlenecek parçanın üzerindeki fazlalıkları kesmek için kullanılan tornalamada kesici takım doğrusal hareket ederken iş parçası kendi ekseni etrafında döner. Manuel veya otomatik olarak yapılabilecek olan tornalamada manuel yöntemde işler biraz daha zorlaşır. Manuel tornalama işinde operatörün, mühendisin sürekli olarak makine başında süreci kontrol etmesi gerekir. Bilgisayar destekli otomatik tornalamada ise bu süreç daha kolaylaşır. Torlama, daha önce üretilen bir malzemeye özellik eklemek veya baştan üretmek için tercih edilebilir.

DEVAMI
Freze makinesi nedir?

Freze makinesi nedir?

Talaşlı imalat sürecinin bir diğer işlemi de frezedir. Freze bir takım tezgahıdır.  Freze makineleri işlenecek üründeki talaşı kendi ekseninde dönen kesici takımlar yardımıyla sağlar. Freze makinaları dişli çark açma, kanal açma işleri için tercih edilir ve metal ve metal alaşımlı ürünlerle çalışan işletmelerde kullanılan bir cihazdır. Düşey freze tezgahı, universal freze tezgahı, cnc freze tezgahı, kalıpçı freze tezgahı, kopya freze tezgahı gibi çeşitleri vardır. Frezede milin konumu yataysa yatay freze dikeyse dikey freze olarak adlandırılır.

DEVAMI
Freze Tezgahı Çeşitleri Nelerdir?

Freze Tezgahı Çeşitleri Nelerdir?

Freze tezgahları birçok farklı tip ve ölçüde olabilen makinelerdir. Bu tezgahların çeşitleri ise milin konumuna yapacakları işe göre isimlendirilmektedir. Milin yatay konumda olduğu tezgahlar yatay freze tezgahları Milin dikey konumda olduğu tezgahlar dikey freze tezgahları Mil hem yatay hem de dikey konumdaysa üniversal freze tezgahı Çok sayıda parçayı birbiriyle özdeş şekilde üretebilmek için kullanılan tezgahlar kopya freze tezgahları olarak adlandırılır.

DEVAMI